HIV-AIDS

14. března 2010 v 0:54 | www.gay-boys.blog.cz |  !!AIDS!!

Co je infekce HIV a onemocnění AIDS ?

V roce 1981 bylo v USA poprvé rozpoznáno nové onemocnění AIDS (zkratka anglického pojmenování Acquired Immune Deficiency Syndrome). V roce 1983 objevili původce onemocnění AIDS, virus HIV - Human Immunodeficiency Virus, což znamená virus způsobující ztrátu obranyschopnosti u člověka. Člověk nakažený virem HIV nemusí mít dlouhou dobu, třeba několik let, vůbec žádné zdravotní potíže. Tomuto období se říká bezpříznakové nosičství viru HIV. I v bezpříznakovém období může nakažený člověk přenést infekci na další osoby. Přitom sám vypadá a cítí se zcela zdráv a ani jeho partner na něm nic nepozná. Pokud při laboratorním vyšetření na přítomnost HIV je u testovaného zjištěn pozitivní nález, člověk je "HIV pozitivní". Podle současných znalostí nelze s určitostí říci, zda se u všech HIV nakažených osob onemocnění projeví. Rozvoj onemocnění AIDS ovlivňuje celá řada faktorů - původní úroveň obranyschopnosti, životní styl (vyrovnávání se se stresovými situacemi) a výživové návyky. Zásadní úlohu v rozvoji infekce HIV však hraje včasná a účinná léčba.

Jak se virus HIV přenáší ?

Virus HIV je velmi citlivý k zevním vlivům, ničí ho běžné fyzikální a chemické prostředky, např. teplota nad 60 °C, běžné dezinfekční prostředky, např. chlorové preparáty. Po zaschnutí virus HIV záhy hyne.
Virus HIV se vyskytuje v tělesných tekutinách, zejména v krvi, spermatu, poševním sekretu a v mateřském mléku. Aby došlo k infekci musí do organismu člověka proniknout určité množství viru HIV, hovoříme o tzv. infekční dávce. Jsou známy pouze tři způsoby přenosu infekce HIV:
1. Nechráněným pohlavním stykem.
Jde o nejčastější cestu přenosu. Dostatečnou ochranu, i když ne stoprocentní, poskytuje pouze kondom (prezervativ). Vhodné je tedy používat při chráněném sexuálním styku zvlhčující prostředky, tzv. lubrikační gely. Také při orálním sexu, tedy při dráždění pohlavních orgánů partnera ústy, nelze možnost nákazy vyloučit.
2. Krevní cestou
a) podáním infikované krve nebo krevních přípravků. V České republice jsou od roku 1987 všichni dárci krve kontrolováni, zda jejich krev není infikována virem HIV
b) při injekčním užívání drog.
3. Z matky na dítě
Těhotná žena infikovaná virem HIV může nákazu přenést i na své dítě jak během těhotenství, porodu tak i kojením.

Jak se virus HIV nepřenáší ?

Virus HIV se nepřenáší při běžném společenském styku, společným užíváním nádobí, v sauně, v bazénu, hmyzem.

Kde lze si nechat provést test na HIV?

Test na HIV se provádí ve většině zdravotních ústavů (kde si klient vyšetření zpravidla hradí), v sedmi AIDS centrech bývalých krajských měst a u každého praktického lékaře (kde vyšetření hradí zdravotní pojišťovny). Žadatel za vyšetření na HIV v některých zdravotních ústavech platí určitý poplatek. Ve výjimečných případech může lékař zdravotního ústavu provést test i bezplatně.

Kdy byste měli jít na HIV test ?

Mezi nejčastější důvody, které člověka vedou k provedení testu na HIV protilátky patří:
1. Trvale rizikové chování. V rámci poradenství lze alespoň doporučit, jak riziko snížit.
2. Nahodilé rizikové chování. Vhodné je provedení HIV testu za 2-3 měsíce po rizikovém chování. Po tu dobu je potřeba se chovat bezpečně (sexuální styk pouze s kondomem nebo abstinence).
3. Před vytvořením nového partnerského vztahu. Partneři by měli podstoupit vyšetření společně (pokud ten druhý není bez sexuálních zkušeností) a musí si být jisti, že se alespoň 2 měsíce před testem chovali bezpečně.

Kam byste neměli jít na HIV test ?

V případě rizikového chování, nikdy nehledejte odpověď na případnou obavu z infekce HIV na transfúzním oddělení.
Jsou i Zdravotní ústavy - Poradny pro AIDS. Zde Vám test na HIV mohou provést i anonymně, případně i bezplatně. Můžete se také obrátit na kteréhokoliv praktického či jiného lékaře (mimo lékařů transfúzních oddělení), který vám provede test na HIV, a je-li pod jménem, hradí jej zdravotní pojišťovny.
Prevencí HIV/AIDS je vzájemná věrnost dvou sexuálních partnerů a bezpečnější sex.
Drogám je pochopitelně lepší se zcela vyhnout, zejména jejich injekčnímu užití.

Kondom

Instrukce jak správně použít mužský kondom (podle UNAIDS, Technical update, 2000)
1. Opatrně roztrhněte obal tak, aby se kondom nepoškodil.
2. Zmačkněte špičku kondomu a přiložte na žalud ztopořeného penisu.
3. Za stálého přidržování kondomu jej začněte odvíjet po celé délce penisu od špičky až ke kořeni penisu.
4. Kondom by měl být po celou dobu styku nasazený. V případě sesmeknutí kondomu je třeba použít nový kondom.
5. Po výronu semene přidržujte kondom za okraj a ukončete pohlavní styk.
6. Použitý kondom stáhněte tak, aby nedošlo k vylití obsahu. Okraj použitého kondomuzauzlujte, zabalte a odhoďte do odpadkového koše.

Nikdy kondom nesplachujte do toaletní mísy!
Drogám je pochopitelně lepší se zcela vyhnout, zejména jejich injekčnímu užití.
Pokud k nim ovšem člověk sáhne, měl by mít vždy jen svou jehlu, stříkačku a roztok drogy.
Předcházet nákaze virem HIV je zdánlivě jednoduché. Lidské sexuální chování se ale neřídí jen rozumem. Proto je tak složité. Důležité je nejen abychom lépe kontrolovali své chování, ale abychom si uměli o citlivých a intimních otázkách života promluvit se svým partnerem či partnerkou.
Informace na webových stránkách
Národního programu HIV/AIDS
www.AIDS-HIV.cz

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ace Ace | E-mail | Web | 13. října 2011 v 0:37 | Reagovat

hej tak to je libovýýýýý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama